Menu

Ojciec Wwwirgiliusz
chowa dzieci swoje

Mojemu tacie

Weź się tato!

ojciec_wwwirgiliusz

Nieeee. Nieee. Nieee - wrzeszczy Oleńka na sakramentalne pytanie brzmiące "Może powtórzymy dziś angielski?". Pani od angielskiego jest francą, Oleńka z angielskiego jest nogą. Ja przy powtarzaniu angielskiego najszybciej tracę moją temperówkę, po angielsku to brzmi: lose my temper. Tak właśnie uzyskujemy idealny przepis na awanturę w domu.  Na pewno to znacie, bo każdy rodzic ze swoim potomkiem mają taki przedmiot, przy którym lepiej temperówki i inne ostre przedmioty w ogóle zabierać, żeby się krew nie polała, a dom nie zamienił w plan zdjęciowy Wołynia.

Ja oraz mój ś.p. ojciec dynamicznie wybuchową mieszankę tworzyliśmy przy matematyce. Pamiętam taki dzień jak w lekcjach pomagał mi on oraz jego dwaj bracia. Zgodnie z najlepszymi tradycjami przesłuchań, dopracowywanych na Łubiance zmieniali się, aby dawać sobie odpocząć i nabrać sił do kolejnego starcia. Starcia z czwartoklasitą. Starcia, w którym brała udział trójka inżynierska. Inżynier specjalista od kotłów parowych, światowej sławy fachawiec; inżynier chemik, gwiazda laboratorium badającego czystość wody jednej z głównych rzek (dopływy sobie odpuszczę) Polski, znany każdemu trucicielowi w województwie; and last but not least inżynier technolog drewna, już bez fejmu na świat, kraj czy miasto, ale Niemiec (właściciel fabryki mebli) płakał jak stary na emeryturę przechodził. Ta trójka właśnie postanowiła nauczyć mnożenia, dzielenia oraz sprowadzania do wspólnych mianowników ułamków moją skromną osobę w formie poplamionego długopisem szczerbatego uszola. Po kolei zabierali się za robotę raźno z entuzjazmem i pychą technokratów, którzy cały świat zmierzą szkiełkiem i okiem.

FullSizeRender4

Najpierw był mój ojciec, który pierwszy spróbował swoich sił, licząc (licząc he he he) na to, że szybko załatwi sprawę i że resztę wieczoru spędzi z dawno niewidzianymi braćmi rozpijając bułgarski koniak. Niestety, los mu inny algorytm przygotował... Ojciec z głośnym krzykiem (jasna dupa!) wybiegł z pokoju już po 30 minutach starcia. Ograłem go jak Borussia Legię. Szybko, sprawnie i do zera, przez które usiłowem podzielić pewien ułamek (wartość tego ułamka niech pozostanie moją słodką tajemnicą). Potem jak w bajkach o głupim Jasiu ruszył kolejny brat, tylko że starszy. Z pobłażliwym odsuń się gówniarzu na ustach podszedł do mnie na spokojnie i bez kompleksów. Wyszedł po dwóch kwadransach ze słowami Małpy w tym czasie bym tego nauczył. Godzinę później najstarszy z braci opuszczając jak nie pyszny mój pokój spytał, czy pokazywali mnie psychiatrze. Po czym wziął koniak oraz swoich dwóch młodszych braci i poszli do ogrodu. Tam zamknęli się w altanie i rozpamiętywali swoją klęskę, pijąc płacząc i przeklinając swoje prace dyplomowe. Na szczęście każdy wróciwszy do swojej pracy upewnił się, że matematyka jest jedna, a dzięki niej kotły parowe pracują, reakcje chemiczne zachodzą, a meble stoją prosto jak Pan Bóg przykazał.

Dzień później poszedłem do szkoły i zgłosiłem nieprzygotowanie. Pięć lat później dostałem się do klasy o profilu matematyczno-fizycznym, najlepszej w całym mieście. Mój ojciec był upartym człowiekiem. Po kolejnych 5 latach zacząłem studia na wydziale polonistyki. Ja też potrafiłem się uprzeć.

 

 

Dokąd tupta nocą jeż

ojciec_wwwirgiliusz

Dokąd tupta nocą jeż

możesz wiedzieć, jeśli chcesz

Czy wy też załapaliście się choć za jeden odcinek domowego przedszkola? No to wpisujcie miasta w komentarzach - niech nas zobaczą! Nie ważne, czy wam się podobało. Mi jako dziecku nie podobało się wcale. Nie miałem też specjalnie okazji oglądać tego programu, gdyż byłem zajęty chodzeniem do przedszkola. Poza tym te wstrętne kłamliwe gnojki, ani w dalszej części piosenki, ani w żadnym ze znanych mi programów nie odpowiedzieli na pytanie dokąd ten cholerny jeż tupta.

Potem gdy jako uczeń szkoły podstawowej zmorzon chorobą skakałem po wszystkich dwóch kanałach telewizyjnych* i z rozpaczą stawałem wobec dramatycznej, diabelskiej alternatywy - radziecki film o rewolucji bolszewickiej czy Domowe przedszkole. Dzięki temu przeczytałem mnóstwo książek. Bo biblioteka miejska była na przeciwko. Myślę, że to nie przypadek, że polska literatura i poezja doszła do takiego rozkwitu w drugiej połowie XX wieku. Jak się ma taką telewizję i rzeczywistość, to o eskapizm czytelniczy nietrudno.

Domowe przedszkole musiało radzić sobie beze mnie. I radziło raczej kiepsko. Podobno ktoś zrobił badania i mu wyszło ze średnia wieku oglądającego ten program to 67 lat. I mimo niezwykle pozytywnych ocen jakie wystawili programowi domowi seniorzy przedszkolakowie program zdjęto.

Dopiero jako człowiek się już golący  miałem okazję zetknąć się z Ulicą Sezamkową. To tak można? - zakrzyknąłem ze zdumienia? Gdy u nas Hałabała coś tam fanzololił, u nich Elmo konwersował z Robertem De Niro. Gdy nas przekonywano o niebywałej radości jaką można osiągnąć robiąc ciepłe kapcie z włóczki, ekipa Sesam Street odbierała życzenia świąteczne od Busha. Panowie... Z czym do ludu - jak mawiał pewien mój nauczyciel, zatwardziały postkomunista.

FullSizeRender3

No niestety, ale zetknięcia ze sobą tych dwóch programów mówi nam dużo więcej o podejściu do życia Polaków i Amerykanów niż porównanie Franka U. z Andrzejem D. Bo o władzę to każdy chce się bić, ale program dla dzieci? Komu by się to chciało porządnie robić. Porządnie przemyśleć. Porządnie napisać. Dobrze zorganizować. Fajnie nakręcić. Amerykanom.

 

 
* Kłamałem. W wyniku konfliktu rodzinnego ojciec nie zamontował porządnej anteny telewizyjnej i do klasy 6 szkoły podstawowej, a więc mniej więcej do upadku komunizmu nie miałem bezpośredniego dostępu do kanału drugiego polskiej telewizji.

Radykalny front wyzwolenia kuśki

ojciec_wwwirgiliusz

Czasem lubię patrzeć na statystyki odwiedzalności tego bloga -  kto też i po jakich słowach kluczowych do mnie zagląda. Niezbyt liczna ale barwna na pewno i ani chybi głęboko rozczarowaną grupą muszą być ci, którzy trafili do mnie szukając frazy "kutas ojca". Chodzi oczywiście o tę notkę , w której pojawia się ojciec (za którym tęsknię) i kutas, w kontekście  kutasa pierwszej wody, jako jednego z bardziej ulubionych epitetów mojego wielkiego poprzednika (w średniowieczu mawiali, że jesteśmy karłami, którzy stoją na karkach przodków olbrzymów, ). Jakże biedny, jakże sfrustrowany musi być ten spragniony pornograficznych scen osobnik, który spodziewających się kazirodczych wątków trafia do mnie, aby zostać uraczony tym co zazwyczaj serwuję, czyli w sumie nie wiadomo do końca czym.
frustracja
Dzisiaj będzie podobnie. Tytuł obiecujący, a reszta? Szkoda gadać... Bo syn zapisał się do radykalnego frontu wyzwolenia kuśki. Chwila nieuwagi i chłopak ściąga spodnie oraz gacie, aby paradować z gołym dupskiem i nie tylko. Mamy z Królową Matką  nadzieję cichą, że to tylko taka faza w rozwoju psychicznym, która każe mu się upodabniać do orangutana. Miły Młody Człowiek jest w tym niesamowicie konsekwentny i wyraźnie widać, że gdyby mu tylko na to pozwolić, to chodziłby tak cały boży dzień. Nawet na zewnątrz. Założyłby tylko kurtkę, a nawet czapkę, bo jak zimno to na ubieranie się zgadza. Od pasa w górę. Zapiąłby się starannie pod szyję, bo jak jest zamek to musi być zamknięty, a jak są guziki to muszą być w swoich dziurkach, ale gołą dupę zostawił.
Próbujemy z tym walczyć. Choć bez pomysłu i przekonania, bo ubieranie na siłę trwa długo, a rozbieranie (jemu) zabiera sekundy. Jesteśmy nieugięci tylko jeśli trzeba wychodzić z domu, albo jak ktoś nas odwiedza. Wczoraj, gdy zadzwonił domofon zapowiadający elektryka, który miał usunąć usterkę zdesperowana Królowa Matka zakrzyknęła "Ubieraj gacie, bo kuśkoucinacz idzie". Pomogło. Zastanawiam się tylko, co będzie, gdy Miły Młody Człowiek opowie w przedszkolu o tym wszystkim. Jeśli więc nagle zamilknę to wiedzcie, że płacę więzieniem za zamiłowanie do staropolszczyzny.

 

Aleja naciągaczy czyli na co nie zapiszę Oleńki

ojciec_wwwirgiliusz

Jak ogólnie wiadomo wrzesień jest miesiącem wywiadówek. O tym już pisałem nie raz i tym razem już nie napiszę. Powiem tylko że, gdy wyszedłem z wywiadówki Oleńki to, jak zawsze, musiałem wraz z resztą rodziców przebiec przez zorganizowaną dla nas ścieżkę zdrowia, albo jak kto woli aleję naciągaczy. Stali tam zdesperowani ludzie, którzy oferowali nam wszelkiego rodzaju zajęcia dodatkowe. W ubiegłym roku byłem na tyle głupi, żeby z nimi rozmawiać, brać ulotki itp. Tym razem jak dobrze wyedukowany rodzic wiedziałem jak tego rodzaju ścieżkę zdrowia należy pokonać. Otóż trzeba pochylić głowę nisko, chowając ją w ramionach i idąc szybkim krokiem, (broń Boże biec, bo można się przewrócić, wtedy jeden z naciągaczy pomoże nam wstać i gotowe, jest kontakt!) trzymając się środka przeć w kierunku wyjścia z alei naciągaczy. Tak właśnie zrobiłem, a wraz ze mną wielu innych rodziców. Przedzieraliśmy się desperacko do wyjścia mijając obojętnie naciągaczy, którzy za całych sił rzucali w nas ulotkami i starali się nawiązać kontakt wzrokowo i werbalny, potrzebny do tego, aby przekonać mnie, że tylko on/ona może zapewnić mojemu dziecku wszechstronny rozwój  i tylko jemu/jej powinienem oddać swoje pieniądze. Udało się. Dzięki temu nie zapiszę Oleńki na:

  • Piłkę nożną wraz z darmowym udziałem w turniejach co drugą sobotę oraz darmową rehabilitacją w klinice dla piłkarzy, tej samej w której leczą się sportowcy z naszej drużyny występującej w Ekstra(haha)klasie.

 

  • Na judo, które rozwija nie tylko ciało ale i umysł, zapewniając powodzenia w biznesie i polityce. Dodatkowa lekcja brudnych chwytów gratis.

 

  • Na lekcje łaciny wraz z nauką najważniejszych pism Kato Starszego gratis (osobnikom z nowa matura tłumacze ze to taki och Lepper który powtarzał, że Kartagina musi odejść czyli" Ceterum censeo Carthaginem delendam esse."

 

  • Na japoński z darmową lekcją przygotowywania sushi albo (do wyboru jedno lub drugie) ostrzenia miecza samurajskiego gratis

  • Na chiński z niespodzianką (myśli Konfucjusza w wersji uproszczonej oprawione w okładki z materiału bambusopodobnego ) gratis.

 

  • Na gimnastykę relaksacyjną z darmową wizytą u terapeuty rodzinnego gratis.

mamo


Nie zapisałem też Oleńki na dżdżudżitsu, ani na derkupaże, wyszywanie metodą łowicką, kiszenie metodą kaszubską, ani nawet na staropolską białą magię. Olałem kurs nurkowania w jaskiniach, naprawę broni palnej w warunkach polowych oraz teorię z taktyki podczas wojny partyzanckiej w lasach podmiejskich (wraz z lekcją bądź Makgajwerem na leśnym dzikim wysypisku śmieci gratis). Na co ją wobec tego zapisałem? Oleńka wybrała sama. Mi spośród zajęć, które sobie wpisała do grafiku, podobają się najbardziej lekcje gry na mandolinie. Nie wyrabiają zdolności przywódczych, nie pomagają osiągnąć doskonałości wewnętrznej. Po prostu miała na nie ochotę.
 

Poniższą piosenkę dedykuję wszystkim strajkującym dziś paniom i dziewczynom. Jestem z wami, a od 16-tej będę z dzieciami, bo mnie KM poprosiła, żeby mogła pójść powiedzieć, co myśli tym, co na to zasłużyli.

Pozwólcie dzieciom iść na Smoleńsk

ojciec_wwwirgiliusz

 Uważam, że każdy uczeń w tym kraju powinien być zaprowadzony (dobrowolnie lub środkami przymusu policyjnego) na "Smoleńsk". Uważam, że każdy apel szkolny powinien się zaczynać od apelu smoleńskiego. Powiem więcej - nareszcie!
Małgorzata większość swojego szkolnego życia zmarnowała pod rządami PO. Co prawda załapała się za czasy Giertycha, kiedy jeszcze był oszołomem, a nie (KOD)demokratą i chciał wyrzucać Gombrowicza z listy lektur, ale nie oszukujmy się - w drugiej klasie podstawówki mało kto sięga po Gombrowicza. W ogóle mało kto po niego sięga (palec w górę kto miał go w rękach ostatnio?). No więc niby się załapała na czasy koalicji PiS oraz brunatno-wiejskie przystawki, ale poza przebieraniem się podczas bali maskowych za CBA jakoś w szkole nic ciekawego się politycznie nie działo. Potem były długi okres ciepłej wody w kranie i krainie, a liberalno-hispterska szkoła unikała wszelkiej wyrazistości. Nawet kiedyś zaproponowałem na zebraniu, że może choć jedną w roku akademię ku czci by zrobili,bo dzieci nie znają tego uczucia, ale zostałem wyśmiany milczeniem.

FullSizeRender2
Na szczęście Oleńka ma lepsze perspektywy. Jak słyszę, że wysyłać ich mają na "Smoleńsk" to zacieram ręce z radości. I zaraz mi się przypomina moje dzieciństwo. Ile to było zabawy, ile atrakcji. Śpiewaliśmy całą szkołą, że chcemy by socjalizm oplótł całą ziemską kulę, trzymając się za ręce z pierwszym sekretarzem KW. Wypuszczaliśmy gołąbki pokoju. Podpisywaliśmy listy do prezydenta USA, aby przestał planować nas zamordować. Chodziliśmy na pochody pierwszomajowe, ale nie tylko. W moim mieście gorliwi dyrektorzy szkół wymyślili święto pokoju w dniu wyzwolenia miejscowości przez żołnierzy (wiadomo jakich). Szliśmy więc w pochodzie ze wszystkimi dziećmi naszego miasta, niosąc wspaniałe hasła, transparenty i gołąbki pokoju. Potem trzeba było to wszystko zanieść do szkoły i rozliczyć się w magazynie z każdego gołąbka i każdej literki socjalistycznej. I dlatego pod koniec marszu każdy już kombinował jak wkleić koledze transparent czy wizerunek latającego szczura, bo wtedy można było już lecieć do domu. Moja przepychanka z pewnym synem denstystki skończyła się tak, że napis "Pokoju" upadł na ziemię, a kilka osób potknęło się o niego i wywaliło. Tak właśnie zarobiłem uwagę do dzienniczka, że "rozbijałem manifestację pokojową". Ojciec pękał z dumy. Wujek, który przez trzy dni był w żołnierzach wyklętych, popłakał się ze wzruszenia. Obaj zabrali mnie do kina na Indianę Jonesa. Dwa lata później socjalizm w Polsce upadł, a ta sama pani od muzyki, która uczyła nas pieśni socjalistycznych odpytywała na wyrywki z roty. Życie ucznia pełne było lekcji historii w praktyce. Cieszę się, że znów tak będzie. Bo zaszczepią moje dziecko na głupotę. Raz na zawsze.© Ojciec Wwwirgiliusz
chowa dzieci swoje
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci