Menu

Ojciec Wwwirgiliusz
chowa dzieci swoje

Mojemu tacie

Epitafium dla Kaczmarskiego

ojciec_wwwirgiliusz

Obecnie chyba przebywa w literackim czyśccu. Tak bywa. Posiedział tam Stachura, siedzi Szczypiorski. Spokojnie. Wypłynie. Dobrzy zawsze wypływają. A Jacek Kaczmarski wielkim poetą był. Nie żadnym tam bardem Solidarności. Nie bardem lecz kimś znacznie większym. No ale my Polaki tak mamy, najchętniej przykleić łatkę, kij w dupę, żeby się wypchany prosto i sztywno trzymał i na półeczkę w muzeum wio! Ale "Encore, jeszcze raz", usłyszane, a nie odskandowane w tłumie "Mury", perełki z "Wojny postu z karnawałem" i wiele wiele innych im tę półeczkę rozsadzi. Oj rozsadzi. 

Powiadają, że po Oświęcimiu trudno uwierzyć w obecność Boga. Ja z kolei sądzę, że po Kurskim, który z pomocą Kaczmarskiego lansował się na scenie, trzeba w Boga uwierzyć od nowa, a jeszcze bardziej w jego GIGANTYCZNE poczucie humoru. Bo to przecież ten chłopak z gitarą co jedzie "Obławę" to ten sam słynny kolekcjoner mandatów, zdobytych w terenowym BMW, posiadacz skromnej leśniczówki w lesie kupionej za (pół)darmo, selfie-man (z ruska można by powiedzieć samojebnyjcieławiek)  z Majdanu, wierny lizopupil prezesa, a ostatnio też wielka miotła wymiatająca z TVP resztki fachowości. Partyjny aparatczyk śpiewa piosenki Kaczmarskiego. Pachnie to wszystko wczesnym Mrożkiem

Kaczmarski gdyby żył miałby dzis lat 60. I nieźle dałby popalić obecnej władzy. Tego jestem pewien. Może by mu się najpierw podlizywali, a gdyby rypnął ich jakąś zasłużoną piosenką, zaczęli by szukać kwitów. To jedyne, co potrafią. Jak napisał inny wielki poeta, Jerzy Lec, kurduple kopią po kostkach, bo tylko tam sięgają. Tymczasem polecam Waszej uwadze pierwsze trzy z brzegu. Nie zestarzały się prawda? Czasy takie, że wiersze te wciąż boleśnie aktualne pozostają. Ja w każdym razie nadal nie lubię, nadal cieszę się, że mały kapral jeszcze nie obwołał się, a w wolnych chwilach próbuję ocalić to, co najprostsze:

 

 

Komentarze (5)

Dodaj komentarz
 • Gość: [K.] *.dynamic.mm.pl

  Dzięki. Fajny wpis. Mądry.

 • Gość: [Monika Monza] 199.27.197.*

  Dodalabym " Naszą Klasę" Kaczmarskiego do listy, do wysłuchania...
  Matura 82' , taśmy kasetowe, niezupełnie legalne odtwarzanie...
  Jakie to przykre, że historia zatoczyła błędne koło.
  Deja vu !!! F**k
  Moje pokolenie jest Naszą Klasą !
  I nie mamy już Kaczmarskiego ...

 • fionka72

  Uwielbiam, uwielbiałam, będę uwielbiała. Był moją drogą. I będzie nadal. Moje śpiewające dziecko wygrało jeden z konkursów Jego piosenką. Dziękuję za ten wpis.

 • Gość: [Ewa] *.dynamic.mm.pl

  Ojcze Wwwirgiliuszu, zawsze miałam Cię za mądrego i dowcipnego gościa. Chociaż... żeby być dowcipnym to trzeba być mądrym, więc na jedno wychodzi... och, nieważne! Tym wpisem poszybowałeś w kierunku mojej osobistej listy autorytetów: Bartoszewskiego, Geremka, Kołakowskiego i Owsiaka. Nie mówię, że już z nimi ucztujesz, ale przy stole masz już prawo siedzieć i przysłuchiwać się ich rozmowom :) Właśnie tacy ludzie jak Ty powinni mieć i wychowywać dzieci Tak trzymaj! :)
  Pozdrawiam serdecznie!

 • ojciec_wwwirgiliusz

  Pamiętaj, że to wszystko fikcja literacka;-) Niemniej dziękuję i kłaniam się nisko

© Ojciec Wwwirgiliusz
chowa dzieci swoje
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci